Płock zaprasza na wyjątkowe muzyczne doznania. Latem 2026 roku, w samym sercu miasta, odbędą się koncerty na świeżym powietrzu, które z pewnością zadowolą wszystkich miłośników muzyki. Na płockiej starówce, w ramach projektu „Muzyczne czwartki na płockiej starówce”, wystąpią artyści związani z Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz goście z innych miast. Osiem koncertów, każdy o innym charakterze, zapewni różnorodność i wprowadzi słuchaczy w świat muzyki pełen emocji i niespodzianek.
Emocjonalna podróż operowa
Na inaugurację, 25 czerwca 2026 roku, zaplanowano koncert zatytułowany „Usta milczą, dusza śpiewa”. Na scenie pojawią się utalentowani muzycy: Sylwia Danieluk (sopran), Aleksandra Kelm (I skrzypce), Dagmara Dąbkowska-Wołowicz (II skrzypce), Anna Ochocińska (altówka) i Katarzyna Zielińska (wiolonczela). Repertuar obejmie emocjonującą podróż przez różnorodne gatunki muzyczne, od operowych arii Pucciniego, przez operetki Lehára i Kálmána, aż po rytmy tanga Piazzolli.
Jazzowa różnorodność
9 lipca 2026 roku, scena letnia na płockim rynku gościć będzie „Mozaikę jazzową”. Anke Schimpf, Christoph Kühnel, Christoph Paulssen i Max Sonnabend zaprezentują ponadczasowe standardy jazzowe, wzbogacone o elementy jazzu latynoskiego i bossa nowy. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Misiak, który wniesie swoje unikalne brzmienie do tego muzycznego koktajlu.
Powrót do złotych lat swingu
Tydzień później, 16 lipca 2026 roku, publiczność przeniesie się w czasie do „Złotych lat swingu”. Mieczysław Musiał, Jan Jarecki, Tomasz Krawczyk i Nikodem Wojtkiewicz wykonają autorskie aranżacje klasycznych standardów jazzowych i amerykańskich. Usłyszymy między innymi „Fly Me To The Moon” i „New York, New York” w wykonaniu nawiązującym do takich ikon jak Frank Sinatra i Ella Fitzgerald.
Francuskie i hiszpańskie inspiracje
23 lipca 2026 roku, koncert „Francuskie i hiszpańskie ballady” zabierze słuchaczy w muzyczną podróż do Paryża. Aleksandra Paczkowska, Maja Mazurowska, Piotr Frąś i Maksymilian Chlewiński wykonają utwory m.in. Édith Piaf i Charlesa Aznavoura. To wieczór pełen nostalgii i emocji, który przeniesie na chwilę na paryskie ulice.
Podróż do przeszłości w rytmie retro
30 lipca 2026 roku, koncert „Miłość w rytmie retro” przeniesie publiczność do lat 20.–60. XX wieku. Klaudia Szmidt, Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Dawid Rydz i Maciej Kozioł wykonają utwory takie jak „To ostatnia niedziela” i „Tango Milonga”, przywołując klimat dawnych lat.
Przeboje klasyki i rozrywki
6 sierpnia 2026 roku, Gdański Kwartet Akordeonowy zaprezentuje koncert „Od klasyki do rozrywki”. W programie m.in. „Taniec Węgierski nr 5” Brahmsa i „Libertango” Piazzolli. To wieczór, gdzie klasyka spotyka się z nowoczesnością w harmonijnych akordach akordeonowych.
Muzyczne opowieści z ekranu
13 sierpnia 2026 roku, Judyta Wenda i kwartet smyczkowy zaproszą na „Opowieści z ekranu”, gdzie klasyczne brzmienia połączą się z hitami muzyki pop w stylu serialu „Bridgertonowie”. Ten koncert to połączenie elegancji i rozrywki, które zadowoli zarówno melomanów, jak i miłośników współczesnych hitów.
Finałowy koncert pełen szczęścia
Na zakończenie cyklu, 27 sierpnia 2026 roku, odbędzie się koncert „70 mil szczęścia”. Charyzmatyczny wokalista Ryszard Wolbach, wspólnie z Robertem Krajewskim, zaprezentują zarówno znane utwory zespołów Babsztyl i Harlem, jak i najnowsze kompozycje. To koncert, który wprowadzi publiczność w optymistyczny nastrój i zamknie letni cykl koncertowy w Płocku.
Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie dzięki wsparciu finansowemu miasta Płocka. Nie przegap okazji, by doświadczyć muzyki na żywo w sercu miasta!
Źródło: Urząd Miasta Płocka